3. Trening u četrdesetima: fitness, zdravlje, dugovječnost
Vaša motivacija za ulazak u fitness ili povratak u neki trenažni proces u srednjim godinama uvelike ovisi o tome kako se trenutno osjećate u svojoj koži i kako sad izgledate.
Želite izgledati bolje, imati više energije, ravan trbuh i zasigurno želite više izdržljivosti u krevetu. Sve ovo su motivirajući faktori za odlazak na tjelovježbu.
Više života u vama…
Kažu da regularna tjelovježba i dobra prehrana utječu na kvalitetu našeg života, ali i da dodaje nekoliko godina našem životu.
Svakodnevne aktivnosti.
Trening s opterećenjem, osim što jača naše mišiće, kosti, zglobove i tetive, čini naše svakodnevne aktivnosti puno lakšima i usporava pojedine procese u našem tijelu koje posljedično vode ka bolestima.
Svakim danom, mi dižemo stvari, nosimo ih, stojimo na nogama, hodamo, saginjemo se i generalno, tražimo od naših mišića, zglobova, kostiju, tetiva, ali i od respiratornog sustava (srce, pluća) da rade besprijekorno.
Što je naše tijelo u boljem tjelesnom stanju, izvođenje ovih zadataka biti će lakše.
Stabilnost zglobova.
Preslabi mišići dovest će do problema u zglobovima jednako kao i presnažni mišići. No, problem presnažnih mišića nije ono što bi vas trebalo brinuti, već sportaše.
Vidite, da bi pružili našim zglobovima maksimalnu stabilnost i funkcionalnost, potreban je trening s vanjskim opterećenjem kroz puni opseg pokreta u kombinaciji s vježbama fleksibilnosti.
Dijabetes.
Regularna tjelovježba može znatno utjecati na dijabetes tipa II, kroz smanjenje šećera u krvi na račun efikasnijeg rada inzulina. Ovdje govorimo o kombinaciji treninga s opterećenjem i cardio treninga.
Dijabetes tipa II često je povezan s pretilošću, stoga je adekvatna tjelovježba s prehranom obavezna.
Kontrola težine.
Oduvijek se mučite s kontrolom težine? Jeste li kad probali biti konzistentni s vašom rutinom tjelovježbe? Jeste li pretvorili zdrave prehrambene odabire u vaš životni stil? Ako niste, što čekate? Ovo je najbolji način za to.
Bolovi u leđima.
Vježbe za trbuh i leđa osnažiti će muskulaturu vašeg trupa i posljedično dovesti do smanjenja bolova u leđima.
Gustoća kostiju.
Ulaskom u četrdesete, zglobovi postaju slabiji, a kosti gube na gustoći i kroz godine postaju krhke i podložne lomovima. Ovo stanje nazivamo osteoporozom. Ona je izuzetno izražena kod žena.
Psihičko zdravlje.
Tjelovježba pomaže u borbi kod dva psihička i emocionalna stanja: anksioznost i depresija.
Oba su često uzrokovani stresom koji je okidač svemu. Gotovo svemu…
Ukoliko se anksioznost javlja stalno ona može voditi autoimunim odgovorima i kroničnim upalama. Kroz trening s opterećenjem i/ili kardiovaskularni trening guramo naše tijelo da aktivira određene hormone poput beta- endorfina čime se utječe na smanjenje anksioznosti.
Zdravlje srca.
Prevencija srčanih bolesti u izravnoj je korelaciji s tjelovježbom. Srčane bolesti uključuju aterosklerozu. Da bismo prevenirali ili limitirali nakupljanje plaka potrebno je kontrolirati lipide u krvi. Pogađate kako? Da, prehranom i tjelovježbom.
Visoki krvni tlak.
Tjelovježba i visoki krvni tlak su povezani jer kako naše srce biva jačim kroz trening tako može pumpati više krvi s manje naprezanja.
Kao rezultat manjeg opterećenja srca krvni tlak se smanjuje jer je pritisak u arterijama manji.
Tjelovježba dokazano smanjuje sistolički krvni tlak za 4-9 mmHg. Stoga, s adekvatnim treningom ova brojka može sa 135 spustiti tlak na 126 što je u biti jednako lijekovima za hipertenziju.
Kao rezultat uspješnosti u smanjenju krvnog tlaka,za neke osobe ovo može značiti skidanje s lijekova (posavjetovati se s liječnikom prije).
Benefiti tjelovježbe kod osoba koje imaju normalan krvni tlak su još veći. Tjelovježba u ovom slučaju pomaže pri reguliranju krvnog tlaka kako starimo.
Dakle, ovo su neki od benefiti treninga u četrdesetima. A sad, želite li znati kako izgraditi mišiće u četrdesetima?
Nastavite Čitati moj blog za više korisnih informacija.