1. Trening u četrdesetima: uvod

Napunili ste četiri desetljeća i odučili ste doći u formu po prvi put ili po prvi put nakon svojih 20-tih? Napravili ste dobar korak. Čitate ovaj članak!

Lijepo tijelo, snažno tijelo, bolje zdravlje i imunitet su ono što svi želimo, neovisno o godinama. U četrdesetima itekako možete postići ove ciljeve, ali rutina tjelovježbe više nije ista kao kad ste imali 20-25 godina.

Začudili biste se koliko je znanost o fitnessu napredovala kroz godine i što sve vi zapravo možete postići. Ovi pozitivni rezultati ne utječu samo na vanjski izgled i zdravlje, oni utječu na vaše samopouzdanje, smanjenje anksioznosti i na pozitivan mindset.

Koji su vaši fitness ciljevi?

Želite li biti ponosni na sebe kad se pogledate u ogledalo i vidite mišiće koji su se skrivali ispod masnih naslaga? Želite li vidjeti ravan trbuh ili čak pločice?

Sad kad ste zagrabili u četrdesete, shvaćate li da bi vaše kardiovaskularno zdravlje također trebalo biti prioritet?

Sve kreće od vas.

Predanost – konzistentnost – motivacija

Svi uspjesi u fitnessu i rezultati koje dobijete rezultat su onog što ste u njega uložili. Koliko ste predani onom što radite, toliko ćete i dobiti natrag.

Važno je znati da ćete morati vježbati nekoliko dana u tjednu i to će uključivati dizanje utega, istezanja, periodičko podizanje pulsa i aerobni fitness.

Budite sigurni da stvari o kojima vam ovdje pišem ne zauzimaju puno vremena u tjednu.

Vi imate vremena.

Često čujem izgovore poput: „nemam vremena“, a ovo vrijedi za muškarce i žene. Oba spola su kriva! No, pravu istinu znamo svi. Prioriteti su negdje drugdje.

Znam, potrebna je unutarnja psihička snaga za krenuti u ovaj proces suočavanja s odlaskom u teretanu, vježbanjem na trenažerima i pripremanjem hrane.

No, nitko nikada nije nakon treninga rekao da je to bilo gubljenje vremena. Upravo suprotno. Tjelovježba pruža određenu satisfakciju i jedan „high“ koji dolazi kao posljedica lučenja endorfina.

Vježbe prilagođene vašim godinama.

Koliko često vježbati, kada vježbati i koje vježbe izabrati su sve ono što ćete naučiti radeći s kvalitetnim osobnim trenerom. Naučiti ćete osnovne principe za postizanje optimalnih rezultata uz izbjegavanje kompliciranih, ujedno potencijalno opasnih vježbi.

Kako starimo, naše tijelo i tjelovježba se mijenjaju. Određene mišićne skupine zahtijevaju više pažnje u odnosu na druge. Leđa i trbušni mišići postaju izuzetno važni, prvenstveno kao prevencija bolova u leđima, a zatim kao estetski lijepe mišićne skupine.

Hipertrofija je ono što tjelovježbom želimo postići.

Previous
Previous

Kako se debljamo?

Next
Next

2. Trening u četrdesetima: vaše tijelo je evoluiralo