Greške koje žene najčešće rade u fitnessu
Najčešće pogreške u fitnessu kod žena su se predugo zadržale. Vrijeme je da razbijemo mitove koji vladaju u zadnjih 20 i više godina. Od svih, istaknuti ćemo tri najvažnije.
Dugotrajan cardio & izostanak treninga s opterećenjem.
Uvriježeno je mišljenje većine kad žele izgubiti potkožno masno tkivo da trebaju provoditi sate na cardio mašinama. Bilo da je riječ o orbitreku, traci za trčanje, steperu ili sobnom biciklu, vidimo to svakodnevno.
Ideja je krenula još iz ere 80tih kad su žene masovno kretale u obližnje fitness centre i pokušale „iznojiti“ potkožno masno tkivo. Znanost je uvelike napredovala otad i ispostavilo se da dugotrajnim cardio treningom stavljamo svoje tijelo u kataboličko stanje (stanje razgradnje mišića). Potrošnja kalorija odvija se samo tijekom izvođenja aktivnosti.
Želite biti utegnuti i imati lijepu figuru, cardio nije potpuno rješenje. Istina, izgubiti ćete pokoji kilogram, koji centimetar u struku, ali ćete i dalje biti ista verzija sebe, samo manja, mekana i bez mišića.
Da biste ostvarili svoje ciljeve, potrebno je imati trenažnu komponentu koja vam ide u prilog. Cardio oblik treninga uvijek možete ukompinirati i svakako nisam protiv, dapače. Smatram da biste trebali imati i jedan oblik kardiovaskularnog treninga, odvojen od treninga s utezima ili nakon treninga s utezima.
Čak i hodanje na traci za trčanje je dobro. Krećite se prvo pravilno, a potom dulje i snažnije.
Previše ugljikohidrata & premalo proteina.
Instagram i ostale socijalne mreže prepune su fitness stručnjaka, influencera i savjetnika za prehranu. Na takvim mrežama uz mnoštvo korisnih informacija i kvalitetnog sadržaja možete pronaći i ne tako kvalitetan sadržaj no dobro upakiran koji zvuči dobro, ali neće vam pomoći da ostvarite svoje ciljeve.
Tu bi volio istaknuti sve one stranice koje pratite a pune su recepata sa „zdravim“ ugljikohidratima gdje se proteini nalaze u tragovima. Vjerujem da znate na što mislim; zobene kaše i zdjele prepune voća, jogurta, lanenih sjemenki, chia sjemenki i ostalih, danas popularnih namirnica.
Realno, takvi obroci napakirani su energijom. Što je izvrsno, ako ste maratonac ili profesionalni sportaš s 2 naporna treninga u danu. Prosječna žena koja treba smršaviti nema apsolutno nikakve potrebe za tolikom količinom ugljikohidrata, a posebice ne u jednom obroku.
Fokusirajte se na protein, bilo da je vaš cilj biti mršaviji, snažniji ili malo više muskulaturniji. Potrebe za ugljikohidratima manje su nego što mislite.
Strah od utega.
Uvriježeno je mišljenje da će utezi žene napraviti muškobanjastima. Sigurno ste i vi puno puta čuli ili znate nekog tko ne želi naporno vježbati s utezima zbog straha da će biti muškobanjast ili „bulky“. Realno, to nije baš tako lako moguće. Glavni razlog je testosteron, kojeg žene imaju jako malo u odnosu na muškarce.
Kad je riječ o tjelesnoj rekompoziciji, smanjenju potkožnog masnog tkiva ili općenitom zdravlju, htio bih naglasiti da je upravo trening s opterećenjem (trening snage) onaj na koji bismo se trebali fokusirati. Višezglobne vježbe i slobodni utezi. Bez obzira na spol.
„Želim samo malo tonirati mišiće, pa radim s laganim utezima“. Sigurno ste i ovo čuli, ili i vi imali ovakvo mišljenje. Takvo što nažalost ne postoji. Zaboravite na takav pristup.
Najviše koristi imati ćete uvijek od težinskog treninga s vježbama prilagođenim vama, vašoj strukturi tijela, te vašim ciljevima.
Čučnjevi, njegove varijacije, potisci, vučenja i slično, imaju mnoge koristi u svakodnevnom životu.
Zaključak
Ukoliko niste sigurni kako bi vaš program treninga i prehrana trebali izgledati, javite se stručnjacima u tim područjima. Kvalitetan osobni trener koji drži do svog znanja, ali i koji neprestano radi na sebi kroz učestalu edukaciju će osim osmišljanja plana i programa treninga moći dati i solidne smjernice za prehranu.