Ovo su najčešće greške kod mrtvog dizanja
Mrtvo dizanje je jedna od najpopularnijih vježbi.
Mrtvo dizanje je vježba s teretom za čitavo tijelo, u kojoj vježbač, opružanjem trupa i nogu , podiže teret rukama s podloge. Pored bench pressa, ovo je druga najzanimljivija vježba za koju će vas mnogi upitati: „koliko dižeš na mrtvom?“.
Ovo je jedna od onih kretnji koju možemo primjeniti u svakodnevnom životu, kada je potrebno podići neki težak teret s poda. To motoričko znanje nalazimo i u najranijoj fazi čovjekova razvoja; njime dijete, nakon učenja hodanja u igri i upoznavanju svijeta razvija svoje osobine i sposobnosti. Promatramo li dijete, nakon što je prohodalo, podiže predmete s poda, uočiti ćemo da zapravo izvodi pokret koji je vrlo sličan klasičnom obliku vježbe s teretom.
Međutim, kasnije, ovo motoričko znanje, na veliku štetu lumbalnog dijela kralježnice se zaboravi i iskrivi, pa starija djeca za predmetima na podu posežu isključivo pretklonom trupa (stavljajući sav teret na lumbalni dio leđa). Koristeći takav obrazac kretanja kroz godine postaje jedan od najbitnijih uzroka za bolove u leđima.
Pri izvođenju mrtvih dizanja, vjerojatnost pogreške izuzetno je velika, posebice u početku zbog same kompleksnosti vježbe. Veoma je važno da pri usavršavanju vlastite tehnike izvođenja pokreta eliminirate neke od ključnih pogrešaka kako biste smanjili mogućnost povrede te omogućili optimalan napredak i progresivno opterećenje bez bolova.
Ovo su najčešće pogreške:
Obratite pozornost na svoju tehniku i da li negdje griješite. Primjenite savjete iz ove tablice, minimizirajte rizik od povrede i gledajte kako će vam kilaža na ovoj vježbi skočiti!